A diszciplináris mesterképzési vagy osztatlan szakkal párhuzamos tanárszak

Tisztelt Hallgató! Az alábbiakban a diszciplináris mesterképzéssel párhuzamos tanári felkészítéssel kapcsolatban szeretnék megosztani Önnel néhány információt.

Tisztelt Hallgató!

Mik az előnyei?

• Új lehetőséget teremt egyszakos tanári oklevél megszerzésére a diszciplináris mesterképzési oklevél mellé.
  • Intézményi eljárásban, azaz itt helyben, a PTE-n lehet jelentkezni. A felvételi eljárás ingyenes.
  • Megteremti a feltételeit annak, hogy két oklevél birtokában a fiatal pályakezdő két lábon állhasson a munkaerőpiacon, személyes ambícióinak, lehetőségeinek megfelelően helyezkedjen el a diszciplináris, vagy a tanári végzettséget kihasználva; tanárként középiskolában és általános iskolában egyaránt.
  • A tanárszak párhuzamos felvételével 2 félévvel megnövekszik a felsőoktatásban összesen igénybe vehető támogatott félévek száma.

Mikor indul?

• Az első évfolyam 2021. szeptemberében indul. A képzést megkezdeni mindig ősszel lehet.

Kik jelentkezhetnek?

• Ezen a linken elérhető táblázat jobboldali oszlopában felsorolt diszciplináris szakokra felvett nappali és levelező munkarendbe járó PTE-s hallgatók, akik a mesterszakon legalább egy félévet teljesítettek a tanári képzés megkezdéséig, de a jelentkezés félévében abszolutóriumot még nem szereznek a diszciplináris képzésen, és korábban sem szereztek tanári szakképzettséget.
  • Fontos, hogy a közismereti és művészeti képzési területek szerinti diszciplináris mesterképzési szakokon a tanulmányok második félévétől, míg a művészeti képzési terület szerinti osztatlan szakon folytatott tanulmányok ötödik félévétől vehető fel a tanárszak. Fontos az is, hogy csakis a diszciplináris képzés mellett, a táblázat baloldali oszlopában szereplő tanárszakra lehet az adott diszciplináris képzésről jelentkezni.
  • Javasoljuk, hogy a mesterképzés 2. félévében jelentkezzenek és a 3. félévben kezdjék meg a tanulmányaikat a tanárképzésben is. Ha osztatlan képzésre járnak, úgy a 4. félévben jelentkezzenek és az 5. félévtől vegyék fel a tanárszak kurzusait is.

Mikor és milyen formában jelentkezhetnek?

• Neptun kérvényben kell jelentkezni az őszi félévben induló képzésre a megelőző tavaszi szemeszterben, május 15-31 között.

Mit kell tudni a képzésről?

1. A képzés alapesetben, a mesterszak után 2 félév alatt végezhető el. Párhuzamos képzésben hosszabb képzési idő áll rendelkezésre. Az utolsó félévre a tanári felkészítés összefüggő egyéni iskolai gyakorlatát tervezzük, tehát addigra minden más, a diszciplináris és a tanári képzéshez tartozó egyéb tárgyat teljesíteni kell.

2. A párhuzamos tanárképzésre jelentkezők 2 félévvel több állam által támogatott képzési idővel tervezhetnek. Ezzel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy az a hallgató, aki adott félévben mindkét képzésen aktív, egyszerre két államilag támogatott félévet használ fel a tanulmányai teljesítéséhez.

3. A képzést nappali és levelező munkarendben indítjuk a hallgatók diszciplináris mesterszakjának munkarendjéhez igazodva.  Ez azt jelenti, hogy a két szak csakis egyazon munkarendben végezhető.

4. A tanári oklevél megszerzésének feltétele a diszciplináris oklevél megszerzése:

a.   azaz a tanári oklevél legkorábban a diszciplináris oklevéllel együtt vehető át;

b.   legkésőbb a diszciplináris képzés abszolutóriumának megszerzését követő félévben teljesíteni kell a tanárképzés követelményeit is;

c.   a tanárképzésben a féléves gyakorlatot a mesterszakon megszerzett abszolutórium és a gyakorlathoz kapcsolódó kísérőszemináriumokon és a portfólión kívül minden a tanári felkészítéshez tartozó tárgy teljesítése után kezdheted meg;

d.   ha valamilyen okból a diszciplináris képzés abszolutóriumának megszerzését követő félévben nem sikerül befejezni a tanárképzést, akkor lehetőség van később a 2 féléves önálló tanárképzés keretében - természetesen kreditbeszámítással - megszerezni a tanári oklevelet. A mesterszak elvégzése után felvett képzésre nem vonatkozik az állam által finanszírozott félévek számának emelése.

5. A tanárképzésben a diszciplináris szakon megszerzett szaktudás átadásához szükséges pedagógiai, pszichológiai, szakmódszertani ismeretek sajátíthatók el elméletben és gyakorlatban. A képzés során csoportos tanítási gyakorlatot, az utolsó félévben pedig egyéni összefüggő iskolai gyakorlatot kell teljesíteni. A képzés zárása a portfólió elkészítése és a záróvizsga.

A képzésről, a jelentkezési folyamatról további tájékoztatást a Tanárképző Központ munkatársai adnak a tanarkepzo.kozp@pte.hu e-mail címen. Várjuk érdeklődésüket és jelentkezésüket!

Üdvözlettel

Dr. Gerner Zsuzsanna

főigazgató

1.      A képzés meghirdetése 2021/22-es tanév őszi félévétől - Mely szakok hirdethetők?

A párhuzamos tanári mesterképzésben felvehető tanári szakok a PTE-n 2021. ősztől

Közismereti tanárképzés

Diszciplináris mesterszakok, ahonnan a párhuzamos tanári mesterképzésre lehet jelentkezni az Oktatási Hivatal útmutatója alapján

tanári [2 félév [angol nyelv és kultúra tanára]]